Home DLACZEGO NALEŻY PIĆ WODĘ

DLACZEGO NALEŻY PIĆ WODĘ

Woda – "kolebka życia”

Woda pokrywa 71 % powierzchni Ziemi - podobnie jak w naszym organizmie

poziom_wody_w_organizmie

woda_ziemia

1,3 miliardów m3 mas wody decyduje o ziemskim życiu. Jednak woda nie zawsze była na naszej planecie. 4,6 miliarda lat temu Ziemia była kulą zagęszczonych chmur pyłów i gazów, jej atmosfera była głównie złożona z wodoru, dwutlenku węgla i tlenku węgla. Ta „prehistoryczna atmosfera” została wymieciona przez wiatr słoneczny, a wówczas środowisko zestalającej się skorupy ziemskiej było tworzone przez dwutlenek węgla, azot, dwutlenek siarki i parę wodną, wytryskującą z wnętrza Ziemi w taki sposób, że w przebiegu oziębienia opadała w postaci kwaśnego deszczu, tworząc jeziora, morza i oceany.

Życie rozwinęło się w wodzie i nadal jest od niej zależne. Woda to ważny element naszego organizmu – stanowi odpowiednie środowisko dla wielu procesów życiowych.

Pełni w organizmie szereg istotnych funkcji:

 • wspomaga absorpcję substancji pokarmowych
 • transportuje składniki odżywcze do komórek
 • rozpuszcza i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii
 • nawilża wdychane powietrze
 • odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury ciała
 • amortyzuje stawy
 • tworzy elastyczny płaszcz ochronny dookoła ważnych narządów
 • chroni organizm przed promieniowaniem kosmicznymA zatem, woda jest nie tylko podstawową substancją naszego organizmu, ale odgrywa także kluczową rolę w bardzo precyzyjnie regulowanej równowadze wodno-elektrolitowej organizmu.
Osoba dorosła, ważąca 75 kilogramów, potrzebuje przeciętnie około 2-2,5 litrów wody dziennie, ponieważ taka ilość jest wydalana przez skórę, płuca, nerki i przewód pokarmowy.

Czy wiesz, że:

Każdego dnia przez nasze ciało przemieszczają się tysiące litrów wody. W ciągu 24 godzin przez nerki przepływa około 2000 litrów, a przez mózg 1400 litrów płynów. Bez wody nie przeżyjemy więcej niż kilka dni, bez jedzenia - możemy przetrwać znacznie dłużej. Już 10% ubytek wody z organizmu powoduje całkowitą niezdolność do wykonywania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Gdy straty wody przekraczają 20-22% człowiek umiera.

 

 

O czym należy pamiętać pijąc wodę:

 • Wodę należy pić regularnie, najlepiej małymi łykami i w nie za dużych ilościach.Lepiej jest pić wodę częściej niż dużo za jednym razem, ponieważ niewielkie ilości wody są wchłaniane w większym stopniu do tkanek i nie ulegają szybkiemu wydaleniu.
 • Picie zbyt dużych ilości płynów naraz powoduje ich szybkie wydalenie wraz z elektrolitami przez nerki, co może prowadzić do odwodnienia.
 • Szklanka wody wypita 20-30 minut przed posiłkiem zmniejsza apetyt i oczywiście nie dostarcza żadnych kalorii.
 • Jeśli nie przepadamy za czystą wodą możesz wzbogacić jej smak dodając do niej plasterek cytryny, pomarańczy, liść mięty, czy natkę pietruszki z odrobiną lodu.
 • Nie należy pić wody w trakcie posiłków, ponieważ zmniejsza to stężenie enzymów trawiennych i utrudnia trawienie. Najlepiej jest pić 10 minut przed jedzeniem i po jedzeniu.
 • Jeżeli nie lubimy pić i rzadko odczuwamy pragnienie, dobrze jest dostarczać organizmowi wodę w postaci napojów, które lubimy i stopniowo zastępować je wodą.


Większość ludzi piję wodę w niewystarczających ilościach. To bardzo zły i szkodliwy nawyk. Co więcej, niektórzy piją mniej wody z obawy przed nadmiernym poceniem lub częstą wizytą w toalecie. Nasz organizm potrzebuje stałej podaży wody. Ludzie często popełniają błąd, pijąc wodę tylko wówczas, kiedy poczują pragnienie, podczas gdy pragnienie samo w sobie jest już „sygnałem ostrzegawczym” organizmu, by zapobiec dalszej, poważniejszej utracie wody. Następnym problemem jest przyjmowanie wody w nierównych ilościach, tzn. nasz organizm nie jest w stanie gromadzić jej w większych ilościach. Wypicie naraz dużej ilości wody może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych (sodu, potasu) z organizmu. Dlatego bardziej wskazane jest częste popijanie małych ilości wody.

Wypita woda „krąży” po całym organizmie.

Alkaliczna woda jonizowana w zasadniczy sposób różni się od wody z kranu czy wody mineralnej, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu obciąża organizm osmozą. Jej wchłanianie rozpoczyna się już w ciągu pierwszej minuty od wypicia, a po 30 minutach zaczyna się oddawanie moczu. Początkowo ilości usuwanych z organizmu produktów ubocznych przemiany materii mogą być znaczne, z tego powodu możemy częściej korzystać z toalety. Jednak wkrótce funkcje organizmu „dostosują się” i wraz z oczyszczaniem przerwy pomiędzy oddawaniem moczu staną się coraz dłuższe. Ponadto, alkaliczna woda jonizowana posiada właściwości antyoksydacyjne oraz wspaniale alkalizuje organizm, często nadmiernie obciążony zakwaszającą go żywnością i napojami.